Badania geologiczne a problemy z budynkami

Crater of multicolored volcano, near the town of Cariquima and Colchane, in the Tarapaca region, northern Chile

Wiele mówi się o tym, że rzetelne badania geologiczne są niezbędne, aby bezpiecznie posadowić budynek. Jest to oczywiście prawdą. Tylko wtedy, gdy wiadomo, co dokładnie znajduje się pod powierzchnią ziemi w miejscu, w którym chcemy postawić budynek, można go dobrze zaprojektować. Idealnym przykładem są drapacze chmur w Dubaju. Chociaż wdawać by się mogło, że budynki stoją na piasku, są mocno osadzone w stabilniejszych warstwach gruntu głęboko pod nim, dzięki nowoczesnej technologii budowania na palach. Dlaczego więc w dalszym ciągu dochodzi do problemów z budynkami a nawet ich zawaleń, skoro tragedii można zapobiec?

Brak badań

Wiele osób planujących budowę domu jednorodzinnego nie zleca rzetelnych badań gruntu, aby zaoszczędzić pieniądze. Niestety takie postepowanie jest złudna oszczędnością. Jeśli wybudują dom tradycyjnymi metodami na działce, na której wody gruntowe są bardzo wysokie może okazać się, że przy najbliższych deszczach lub roztopach w naszej piwnicy lub garażu stoi woda. To oczywiści skutkuje też wilgocią w całym domu. Zabezpieczenie gotowego przed zalaniami to bardzo skomplikowane, czasochłonne i kosztowne zadanie. O wiele taniej jest wybudować odrazy dom tak, by wilgoć nie miała do niego dostępu.

Zawalenia budynków

Co i rusz dochodzą nas słuchy, że gdzieś na świecie zawalił się jakiś wieżowiec. Najczęściej zdarza się to w krajach Azjatyckich, w których wiele budynków powstało dzięki łapówkarstwu i znajomościom. Badania geologiczne przez budową były przeprowadzane tylko na papierze, a prace geotechniczne i budowlane zlecane niedoświadczonym firmom. Efektem takiego postępowania są budynki, które stoją stabilnie kilka lat, aż któregoś dnia po prostu zawalają się. Taka katastrofa pochłania z reguły wiele ludzkich żyć. Jak więc widać, nawet najrzetelniej przeprowadzone badania geologiczne nie zagwarantują bezpieczeństwa budynku, jeśli po nich dalszych prac nie wykonają wykwalifikowani geotechnicy i doświadczone ekipy budowlane.


Polityka prywatności