Badania gruntu a szambo z drenażem

Handful of arable soil in hands of responsible farmer, close up, selective focus

Na działkach do których nie dociera kanalizacja miejska, właściciele domów skazani są na korzystanie z szamba lub budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Klasyczne szamba betonowe powoli odchodzą do lamusa. Uszczelnienie między kręgami szybko niszczeje i ścieki przedostają się do ziemi. Wśród właścicieli domów coraz popularniejsze jest instalowanie szamb z drenażem, lub przydomowych oczyszczalni ścieków. Jednak zanim właściciel domu zdecyduje się na takie nowoczesne rozwiązanie, powinien zlecić dokładne badania podłoża gruntowego. Dlaczego są on takie ważne?

Drenaż

Przede wszystkim należy zrozumieć, jak działa szambo z drenażem czy przydomowa oczyszczalnia ścieków. Chociaż oba rozwiązania różnią się od siebie nieco sposobem działania, mają na celu ekologiczne przetworzenie ścieków tak, by stały się neutralnym dla środowiska płynem przypominającym wodę. Płyn, dzięki rozprowadzonemu w gruncie drenażowi sączy się do ziemi. To rozwiązanie jest dobra dla środowiska i ekonomiczne dla właściciela domu. Obecnie na rynku można zakupić przeróżne modele szamb i oczyszczalni, w tym nawet takie dla domów wielorodzinnych.

Badania gruntu

Zanim zapadnie decyzja o instalacji szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem, należy wykonać rzetelne badania gruntu. Może bowiem okazać się, że na danej działce wody gruntowe są obfite, a warstwy gruntu mają słabą przepuszczalność. Nawet, jeśli działka nie jest przez nie zalewana podczas obfitego deszczu może okazać się, że dodatkowa ilość płynu pochodzącego z drenażu będzie to robiła. Czasami okazuje się, że grunt świetnie poradziłby sobie z jedną przydomową oczyszczalnią, ale nie wchłonie takiej ilości płynu, jaką wytwarza kilka oczyszczalni założonych po sąsiedzku. Jeśli zatem badania geologiczne wykażą, że dana działka może być podatna na zalania, właściciel posesji powinien zdecydować się na inny sposób odprowadzania ścieków, by uniknąć potencjalnych zalań, zniszczeń i kosztów lub dobrze przemyśleć budowę drenażu. W przypadku budowy przydomowej oczyszczalni ścieków wymagana jest zgoda ze starostwa, a to z kolei żąda przedłożenia dokumentacji geologicznej.


Polityka prywatności