Badania gruntu przed budową domu

badania gruntu

Wiele osób budujących nowy dom decyduje się na zlecenie dokładanego badania podłoża gruntowego. Zatrudniają do tego celu geologa, który przedstawi szczegółową dokumentację dotyczącą ułożenia warstw gruntu na ich działce. Czy warto jest zapłacić za taką usługę? Co właściwie dzięki niej otrzymujemy?

Projekt domu

Oczywiście, że warto. Dzięki znajomości budowy geologicznej własnej działki można posadowić na niej bezpieczny dom. Badania geologiczne mogą przynieść nieoczekiwane oszczędności i uchronić nas przed uciążliwymi remontami. Może na przykład okazać się, że na naszej działce występują obfite warstwy wodonośne, położone dość wysoko. To może skutkować zalaniem podpiwniczeń lub garażu, jeśli planujemy je wybudować. Czy takie warstwy wodonośne wykluczają budowę piwnicy? Oczywiście, że nie! Architekt wiedząc z jakimi gruntami ma do czynienia zaplanuje budowę domu w ten sposób, by woda mu nie zagrażała. Potrzebne będzie po prostu wykonanie odpowiednich prac geotechnicznych, które przygotują teren pod budowę. Stawiając dom na niezbadanej ziemi może okazać się, że po pierwszych roztopach niezbędny będzie jego gruntowny remont i przebudowa, gdyż zbyt mocno zaatakowała go wilgoć.

Nowoczesne rozwiązania

W nowoczesnych domach instaluje się wiele nowoczesnych rozwiązań, które uniezależniają właścicieli działek od różnych usługodawców i sprawiają, że dom jest tańszy w eksploatacji. Przykładem takiego rozwiązania może być studnia głębinowa, gruntowa pompa ciepła, czy przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem. Firmy, które będą instalowały nam dane urządzenie również muszą wiedzieć, z jakimi gruntem będą miały do czynienia. Posiadanie gotowej dokumentacji dotyczącej gruntów na działce znacząco przyśpieszy wykonanie usług. Zainstalowanie szamba z drenażem na działce z wysokimi wodami gruntowymi może skutkować jej zalaniem. Aby wszystko działało poprawnie, drenaż musi być po prostu inaczej przygotowany. Z kolei wiercenie studni głębinowej „w ciemno” może skutkować tym, że koszt usługi będzie o wiele droższy, gdyż ciężko będzie trafić w warstwę wodonośną, nie wiedząc pod którą częścią działki tak naprawdę się znajduje.


Polityka prywatności