Co to jest projekt geotechniczny i co zawiera?

architects architect project interior design designer planning people architecture drawing business plan construction sketch house concept - stock image

Projekt geotechniczny to podstawa każdej dużej inwestycji. To dzięki niemu inżynierowie wiedzą na czym dokładnie będą budować nowy budynek i czego mogą spodziewać się po leżących pod nim gruntach. Specjaliści od ziemi przedstawiają w nim swoje zalecenia co do tego, jak okiełznać dany teren, aby budowa nowej inwestycji była bezpieczna nie tylko dla jej przyszłych użytkowników, ale także dla ekip budowlanych, które będą przy niej pracowały. Ale zacznijmy od początku.

Geologowie i geotechnicy

Zanim powstanie jakikolwiek projekt budynku, inżynierowie i architekci muszą doskonale wiedzieć, na jakim terenie będą pracować. Inne są technologie stawiania ciężkich drapaczy chmur na terenie piaszczystym, a inne na skale. Aby ustalić jakie grunty znajdują się na danym terenie niezbędne jest wykonanie serii specjalistycznych badań. Geologowie robią specjalne odwierty na działce, aby sprawdzić, co znajduje się pod nią. Dzięki nim mogą wydać pierwsze opinie o układzie gruntów. Określają oni między innymi to, gdzie na działce znajdują się warstwy wodonośne i jak są obfite. Jeśli trzeba, wykonują badania laboratoryjne tych wód. Dzięki tym badaniom geologowie mogą wydać pierwsze zalecenia tego, jak głęboko powinny być wybudowane fundamenty budynku lub jak będzie trzeba zabezpieczać budowę poniżej poziomu gruntu przed zalaniem. Następnie wykonuje się bardziej skomplikowane badania różnego typu sondami. Dokładnie określa się właściwości geofizyczne gruntów, a w razie potrzeby przeprowadza kolejne badania laboratoryjne.

Projekt i dokumentacja

Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich badań powstaje projekt geotechniczny. W nim geotechnicy prognozują między innymi to, jak będzie zachowywała się ziemia pod budynkiem. Biorą pod uwagę zmiany gruntów zachodzące w czasie, w tym ich osiadanie i wpływ na nośność. Geotechnicy również zalecają metody i technologie wykonania trudniejszych prac ziemnych. Projekt może być częścią  finalnej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, która informuje co i kiedy będzie wykonywane w terenie.


Polityka prywatności