Czy da się wzmocnić fundamenty budynku?

fundamenty

Fundamenty są najważniejszą częścią budynku. To na nich rozkłada się ciężar wszystkich elementów i to one utrzymują dom na nie raz pracującym gruncie. Jednak czasami podczas remontu lub prac budowlanych koło danego budynku okazuje się, że nadgryzł je ząb czasu lub jakieś uszkodzenie mechaniczne i wymagają one poprawy. Profesjonalne wzmocnienie fundamentów stojącego budynku to bardzo zaawansowany proces budowlany wymagający specjalistycznego nadzoru. Kiedy fundamenty trzeba wzmocnić?

Przyczyny niszczenia fundamentów

Przyczyn niszczenia fundamentów może być bardzo wiele, jednak przyjrzyjmy się tym najczęściej spotykanym. Bardzo często powodem może być woda, która ścieka z dachu budynku. Jeśli nie ma on odpowiedniego systemu rynnowego, woda ścieka przy samych ścianach i podmywa fundamenty. Może to powodować poważne uszczerbki w nich i wymaga ich solidnego wzmocnienia. Czasami fundamenty osłabiają się ponieważ niedaleko stawiany jest nowy budynek. Jeśli grunt, na którym stoi budynek zostanie naruszony, fundamenty również ulegną osłabieniu. Czasami fundamenty wzmacnia się ze względu na planowaną rozbudowę domu. Jeśli planowane jest dobudowanie dodatkowej kondygnacji, fundamenty należy odpowiednio wzmocnić, by utrzymały nową bryłę budynku. Należy również zająć się nimi w wypadku pogłębiania piwnic.

Czy da się uniknąć wzmacniania fundamentów?

Absolutnie nie powinno się unikać wzmacniania, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Solidne fundamenty dają gwarancję, że dom nie zawali się. Źle wykonane fundamenty skutkują „pracą” całego budynku. Pracują wtedy ściany i stropy, a budynek staje się niebezpieczny. O tym jak ważne jest wzmacniane fundamentów może świadczyć fakt, że nawet doświadczone ekipy poświęcają temu zadaniu odpowiednio dużo czasu, wykonując kolejne prace etapami, aby wszystko udało się idealnie. Każdy etap jest dokładnie nadzorowany przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru. Wzmacnianie fundamentów to bardzo niebezpieczna i skomplikowana praca.


Polityka prywatności