Czy ziemię da się okiełznać?

koparka

Aby budowa nowej inwestycji lub zwykłego domu rodzinnego nie przyniosła nieplanowanych problemów, przed jej rozpoczęciem powinno się zlecić szczegółowe badania geologiczne. Wiedząc, jakie dokładnie warstwy ziemi znajdują się pod nami, możemy zawczasu zaplanować techniki budowlane, jakich zamierzamy użyć, a także przedyskutować z architektem projekt domu i nanieść na niego poprawki. Jak powinna wyglądać cała procedura?

Najpierw badania

Przede wszystkim należy zlecić specjalistycznej firmie dokładne badania naszej działki. Geolog dokona na niej kilka odwiertów aby ustalić, gdzie znajdują się warstwy wodonośne, jaki rodzaj gruntów występuje pod terenem budowy, jaką ma on przepuszczalność i nośność. Geolog pobierze także kilka próbek ziemi, które trafią na badania laboratoryjne. Gdy ze wszystkich badań zostanie sporządzone szczegółowa dokumentacja, skorzystają z niej nie tylko architekt, ale również firmy usługowe, które będą wykonywały takie instalacje jak np. przydomowa oczyszczalnia ścieków czy studnia głębinowa.

Poprawki

Co się jednak dzieje, gdy grunty nie są najlepszej jakości, by posadowić na nich budynek? To nic strasznego. Potrzebne będą po prostu dodatkowe roboty geotechniczne. Współczesne rozwiązania pozwalają postawić budynek na pawie każdym gruncie. Tam, gdzie ziemia może się obsunąć, geotechnicy zainstalują specjalistyczne kotwy. Miejsca, w których są wysokie wody gruntowe da się odwodnić. Zarówno jednorazowo, aby postawić fundamenty, jak i poprowadzić drenaże i zabezpieczenia przeciwwilgociowe, aby z domu można było komfortowo korzystać. Osoby, które planują postawić dom na wyjątkowo sypkim gruncie, prawdopodobnie będą musiały zdecydować się na palowanie. Polega ono na wwiercaniu w ziemię pali, które docierają aż do warstwy nośnej ukrytej pod piaskiem. Dopiero na tak przygotowanej konstrukcji można rozpocząć budowę domu. Dobry geotechnik we współpracy ze sprytnym architektem potrafią wybudować solidny i bezpieczny dom bez względu na to, jakie warunki oferuje działka.


Polityka prywatności