Czym jest jet-grouting?

Metro

Metodę jet-grouting często stosuje się w budownictwie lądowym i wodnym. Jest bardzo popularna – można ją stosować we wszystkich rodzajach gruntu: na starych fundamentach, gruzie a nawet na gruntach luźnych. Po polsku proces ten nazywa się iniekcją strumieniową. Co warto o nim wiedzieć?

Iniekcja strumieniowa

Iniekcja strumieniowa ma na celu wzmocnienie i stabilizację gruntu. Dzięki niej, po wykonaniu ścian szczelinowych, udaje się wypełnić przestrzenie w nich tak, by nie wpływała do nich woda po wybraniu masy ziemnej. Jak wygląda proces? Polega on na mieszaniu gruntu z zaczynem, który wtłacza się pod wysokim ciśnieniem (nawet 300 barów). Wysokoenergetyczny strumień niszczy naturalną strukturę, odspaja grunt i częściowo go wymienia. Jego cechy stają się ujednolicone, a kompozyt sprawia, że ma on wyjątkową wytrzymałość i niezwykle małą przepuszczalność. Jet-grouting pozwala na uzyskanie większej stabilności gruntu położonego w pewnej odległości od prowadzonych prac, co jest dodatkowym zabezpieczeniem dla powstającej budowli. Najczęściej do iniekcji używa się zawiesiny cementowej, ale istnieje także możliwość użycia innych mieszanek takich jak iniekty bitumiczne lub iniekty na bazie żywic syntetycznych. Zawiesinę wtłacza się przez dysze na dnie wykopu, które stopniowo unosi się do góry. Konstrukcje często dodatkowo wzmacnia się zbrojeniem.

Zastosowanie

Jet-grouting jest niezastąpiony na wielu budowach. W Polsce zastosowano go chociażby przy budowie zapory Dębe na Jeziorze Zegrzyńskim, czy budowie autostrady A4. W Warszawie często korzystano z tej technologii przy budowie nowych odcinków trasy S8. Metoda iniekcji jest niezwykle pożądana przy budowie infrastruktury metra, które powstaje w sąsiedztwie zabudowy. Metoda ta nie wywołuje drgań podłoża, przez co prace przy wzmacnianiu  gruntu nie są odczuwalne, a tym bardziej niebezpieczne dla mieszkańców miast. Obecnie stosowana jest przy budowie II linii warszawskiego metra.


Polityka prywatności