Dubaj. Perełka nowoczesnej architektury

dubai

Dubaj jest ewenementem na skalę światową. To miasto powstało na pustyni w kilkadziesiąt lat. Ogrom jego drapaczy chmur przytłacza nawet obeznanych z tematem Nowojorczyków. Ludzie z całego świata przylatują tu tylko po to, aby obejrzeć na własne oczy najnowocześniejsze budynki, jakich nie ma nigdzie indziej. Jakim cudem udało się wybudować bezpieczną metropolię piasku pustyni?

Potęga badań geologicznych

Dubaj jest między innymi wynikiem współpracy geologów, geotechników, architektów i inżynierów z całego świata. Aby móc rozpocząć budowę pierwszych drapaczy chmur niezbędne były bardzo dokładne prace geologiczne. Naukowcy z różnych krajów przyjeżdżali na pustynię robić różnego rodzaju odwierty i wykonywać badania, dzięki którym mogli dokładnie zapoznać się z ułożeniem warstw ziemi i nośnościami każdej z nich. Pobrane przez nich próbki gruntu rozsyłane były po laboratoriach geologicznych na całym świecie. Przechodziły tam wiele różnych testów, niektóre trwały nawet kilka lat. Dopiero gdy powstała obszerna dokumentacja geologiczna, geotechnicy i architekci mogli zaproponować rozwiązania pozwalające okiełznać sypki piasek pustynny. Dzięki pomysłowi polegającemu na posadowieniu budynku na palach, budowanie stabilnych i bezpiecznych konstrukcji w takim miejscu stało się możliwe.

Pale

Roboty palowe sprawiły, że budowa najwyższych wieżowców ruszyła pełną parą. Na czym one polegają? W ziemię wwierca się specjalne pale, które osadza się aż w głęboko ukrytej warstwie nośnej. Jest wiele metod budowania na palach. Mogą mieć różne grubości, czasami wzmacnia się je pompując wokół nich beton. Dopiero na konstrukcji z pali stawia się fundamenty nowego budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie obciążenia przechodzą na pale, a sypki piasek będący na powierzchni nie ma wpływu na osadzenie i stabilność budynku. Tą metodą wybudowano między innymi słynny Burj Khalifa – najwyższy budynek na świecie. Badania geologiczne przed jego postawieniem trwały kilka lat.


Polityka prywatności