Po co robi się zabezpieczenie wykopu?

trou pour la piscine

Budowa głębokich fundamentów wielkich drapaczy chmur, podziemnych parkingów czy piwnic czasami jest wbrew pozorom o wiele bardziej skomplikowana, niż budowanie budynku „w górę”. Zdarza się, że grunty na których ma powstać budowla są kapryśne i gdyby nie najnowsze technologie, w ogóle nie nadawałyby się pod zabudowę. Czasami przed rozpoczęciem budowy niezbędne jest odpowiednie okiełznanie gruntu, a do tego celu z kolei zabezpieczenie wykopu, by ekipom inżynierów nic nie zagrażało podczas pracy.

Przed czym zabezpiecza się wykop?

Osobom spoza branży wydaje się, że zabezpieczenie wykopu to tylko metalowe ścianki wokół placu budowy, które zapobiegają wtargnięciu na nią przypadkowych osób i powstrzymują je od wpadnięcia do wykopu. Jednak prawdziwe zabezpieczenie wykopu to całe systemy rozwiązań, które pozwalają ekipom na bezpieczne badania i pracę w nim. Przykładem zabezpieczenia może być ścianka berlińska, która powstrzymuje ziemię wokół wykopu przed osuwaniem się. Ścianka to system pali wbijanych lub wwiercanych przy ścianach wykopu, pomiędzy które wsadza się tzw. opinkę. Całość sprawia, że wykop nie zmienia swoich kształtów, a osobom w nim pracującym nie zagraża osuwająca się ziemia. Czasami zdarza się, że wykop zrobiony jest na gruntach, gdzie znajduje się wiele obfitych warstw wodonośnych. Wtedy należy zabezpieczyć go przed zalaniem. Do tego celu używa się całych systemów pomp i drenaży, które odprowadzają wodę z terenu budowy.

Prace geotechniczne

Solidne zabezpieczenie wykopu jest szczególnie ważne podczas skomplikowanych prac geotechnicznych, w których nie raz używa się ciężkiego sprzętu. Przy wielu inwestycjach ziemię wokół fundamentów należy wzmocnić iniekcją cementacyjną lub specjalnymi kotwami. Aby maszyny i ludzie mogli komfortowo i bezpiecznie pracować, wykop musi przypominać zwykły plac budowy, na który łatwo można się dostać. Bez zabezpieczeń, przy osuwającej się ziemi lub wlewającej się do środka wodzie, prace byłyby niemożliwe.


Polityka prywatności