Studnia głębinowa a badania geologiczne

studnia

Jeśli planujemy na swojej nowo zakupionej działce wiercić studnię głębinową, niezbędne będzie zlecenie wykonania rzetelnych badań gruntu. Badania geologiczne przydadzą się również w przypadku planowania innych inwestycji, takich jak przydomowa oczyszczalnia ścieków czy pompa ciepła. Generalnie są dobrym pomysłem. Gdy poznamy ziemię,  na której ma stanąć nas nowy dom, będziemy wiedzieli, czego możemy się po niej spodziewać. Dzięki temu będziemy mogli skorygować projekt domu, np. zrezygnujemy z podpiwniczeń w wypadku bardzo wysokich wód gruntowych.

Szukanie wody

Do wybudowania studni głębinowej potrzebne są warstwy wodonośne w ziemi. Nie są one równomiernie rozłożone na całej działce. Dlatego też rzetelne badania geologiczne pomogą nam ustalić, gdzie dokładnie znajduje się najbliższa warstwa i jak bardzo jest ona wydajna. Badania pomogą również zaoszczędzić na budowie całej inwestycji. Wiercenie studni nie jest drogą sprawą, jeśli wiemy gdzie znajduje się najbardziej dostępna warstwa wodonośna. Gdy zaczniemy to robić „na oślep”, ryzykujemy, że nie trafimy w warstwę, lub będzie ona ukryta bardzo głęboko – co stanowczo podwyższa koszty odwiertu. Nawet, gdy uda się dowiercić do wody, po zainstalowaniu studni może okazać się, że warstwa była mało wydajna i wyczerpała się w miesiąc po użytkowaniu studni.

Budowa studni

Gdy już ustalimy, gdzie dokładnie znajduje się woda, ekipa może zrobić odwiert i zainstalować pompy i rury od studni. Możemy prosić o oddzielny kran z wodą głębinową, ale możemy też zażyczyć sobie połączenia instalacji z wodą miejską. Wody mieszają się w specjalnym zbiorniku, ale w sposób kontrolowany. Chodzi o to, aby w wypadku zakażenia lub zamulenia wody gruntowej po prostu odciąć ją, nie blokując sobie równocześnie dostępu do zwykłej wody. Osoby posiadające studnie głębinowe muszą pamiętać, ze warstwy wodonośne mogą być kapryśne i czasami woda wyczerpuje się. Wtedy trzeba będzie wykonać kolejne odwierty. Mimo to inwestycja opłaca się, zwłaszcza w wypadku miejsc, gdzie zdarzają się braki w dostawie wody.


Polityka prywatności