W jakich sytuacjach należy zlecać badania geotechniczne?

badanie geotechniczne

Badanie geotechniczne gruntu pozwalają ustalić wodno-gruntowe warunki posadowienia obiektów budowlanych. Ich wykonanie na początku inwestycji pozwala uniknąć szeregu problemów związanych z takimi problemami jak pękanie ścian, czy też występowania wody w piwnicy. Kiedy zatem należy, a kiedy można odpuścić wykonanie badania geotechnicznego?

Dlaczego warto zbadać grunt badaniami geotechnicznymi?

Badanie geotechniczne gruntu to rodzaj usługi geodezyjnej, której celem jest określenie warstw podłoża i rodzaju gruntu oraz poziomu wód gruntowych na danym obszarze. Z zasady wykonuje się przed rozpoczęciem prac budowlanych. Dzieje się tak dlatego, iż pozwala to projektantom i architektom znaleźć odpowiednie techniki budowlane i materiały gwarantujące stabilność konstrukcji, jej trwałość i bezpieczeństwo użytkowania.

Poprawnie przeprowadzone badanie warunków wodno-gruntowych podłoża pozwala na wybór właściwej izolacji fundamentów, czy też dobranie właściwego dla charakteru danej posiadłości  typu przydomowej oczyszczalni ścieków. Niekiedy, gdy w danym terenie możemy liczyć na pomoc innych właścicieli, możemy przekonać się o właściwościach gruntu od sąsiadów. Jednak, kiedy nie ma się kogo „podpytać”, odwierty geologiczne rozwiązać mogą wiele przyszłych problemów z użytkowaniem budynku.

Czy odwierty geologiczne są obowiązkowe?

Nie ma prawnych zapisów zmuszających inwestora do wykonywania badań geotechnicznych gruntu. Jest ono jednak wymagane w każdym przypadku, w którym w dokumentacji miejscowego planu zagospodarowania gruntu istnieją zapisy o konieczności przeprowadzenia odwiertów. Dotyczy to m.in. obiektów mieszkalnych z podpiwniczeniem. Zawsze wykonane być ono powinno przez doświadczony personel. Wymagane jest wykonanie minimum 3. otworów na głębokość co najmniej 2. metrów, licząc od miejsca, na którym zostaną postawione fundamenty. Z takich otworów pobierane są próbki gruntu oraz wody, które czasem przekazuje się do laboratorium.

Czytaj dalej: Czym są kategorie geotechniczne?


Polityka prywatności