Pale CFA: charakterystyka

Pale CFA (z angielskiego:  Continuous Flight Auger Piles, po polsku stosuje się też nazwy: pale FSC, pale formowane świdrem ciągłym) opracowano w latach 60. XX wieku. Były one świetną alternatywą dla innych rodzajów pali, zwłaszcza pali wierconych. Technologia ta bazuje na konstrukcji wiertła ślimakowego stosowanego w palach wierconych, rozwiniętego o centralną rurę przystosowaną do podawania mieszanki betonowej. Czytaj dalej Pale CFA: charakterystyka

Czym zajmuje się geologia inżynierska?

Geologia inżynierska to dział geologii, który zajmuje się badaniem środowiska geologicznego i jego zmienności na potrzeby planowania, budowy i eksploatacji obiektów budowlanych. Tak naprawdę to dziedzina, która łączy w sobie elementy geotechniki, hydrogeologii, geochemii i wiele innych zagadnień związanych z geologią. Jako samodzielna nauka ma swoje początki w drugiej dekadzie XX w. Czytaj dalej Czym zajmuje się geologia inżynierska?

Czym jest jet-grouting?

Metodę jet-grouting często stosuje się w budownictwie lądowym i wodnym. Jest bardzo popularna – można ją stosować we wszystkich rodzajach gruntu: na starych fundamentach, gruzie a nawet na gruntach luźnych. Po polsku proces ten nazywa się iniekcją strumieniową. Co warto o nim wiedzieć? Czytaj dalej Czym jest jet-grouting?

Badania gruntu a budowa metra

Badania podłoże gruntowego pod budowę metra to ciężki kawałek chleba. Dlaczego? Linie metra, które będą przecinały całe miasto, będą budowane na wielu, czasami skrajnie różnych gruntach. Dlatego też poszczególne odcinki metra nie zawsze są budowany przy użyciu tych samych technologii. Zupełnie inaczej buduje się tunele w skale, a inaczej w gruntach piaszczystych. Widać to świetnie na przykładzie historii budowy metra w Warszawie. Koncepcja zmieniała się wielokrotnie, a podjęte decyzje  nie raz zmieniała burzliwa historia czy aspekty finansowe.

Początki

Metro w Warszawie miało mieć swój początek już przed II Wojną Światową. Od 1927 roku geologowie rozpoczęli prace odwiertowe, by sprawdzić jakie predyspozycje ma ziemia pod stolicą. Okazało się, że wnioski geologów nie były jednoznaczne. Badania należało powtórzyć. Jednak 1930 roku nadszedł kryzys finansowy, który uniemożliwił dalsze prace. Dopiero w 1938 temat metra powrócił na usta warszawiaków i postanowiono powtórzyć badania geologiczne, by uzyskać rzetelną dokumentację na podstawie której powstaną pierwsze plany tuneli i stacji. Badania przeprowadzono, a dzięki nowszym technologiom były dokładniejsze i bardziej miarodajne. W ten sposób uzyskano pierwszy dokładny obraz budowy geologicznej i hydrotechnicznej gruntów pod miastem. Jednak rok później wybuchła II Wojna Światowa, która Warszawę zniszczyła doszczętnie.

Okres powojenny

Po wojnie, w 1948 roku powrócono do planów budowy metra w stolicy. Jeszcze raz dokładnie przeanalizowano wyniki badań geologicznych i postanowiono, że tunele powinny być kopane dość płytko, powyżej poziomu wód gruntowych, których na planowanych odcinkach było dość sporo. Jednak po kolejnych naradach geologów, geotechników i inżynierów w 1950 roku zmieniono koncepcję budowy. Okazało się, że metro będzie bezpieczniejsze, jeśli wybuduje się je głęboko pod ziemią. Rozpoczęto nawet pierwsze prace, lecz na inwestycję zabrakło pieniędzy. W latach 70. znów mówi się o budowie metra, aż 1983 roku rozpoczęte zostają pierwsze prace budowlane na Ursynowie. Wreszcie, w 1995 roku, pierwszy podziemny pociąg rusza w swoją dziewiczą trasę.

Badania geologiczne a problemy z budynkami

Wiele mówi się o tym, że rzetelne badania geologiczne są niezbędne, aby bezpiecznie posadowić budynek. Jest to oczywiście prawdą. Tylko wtedy, gdy wiadomo, co dokładnie znajduje się pod powierzchnią ziemi w miejscu, w którym chcemy postawić budynek, można go dobrze zaprojektować. Idealnym przykładem są drapacze chmur w Dubaju. Chociaż wdawać by się mogło, że budynki stoją na piasku, są mocno osadzone w stabilniejszych warstwach gruntu głęboko pod nim, dzięki nowoczesnej technologii budowania na palach. Dlaczego więc w dalszym ciągu dochodzi do problemów z budynkami a nawet ich zawaleń, skoro tragedii można zapobiec?

Brak badań

Wiele osób planujących budowę domu jednorodzinnego nie zleca rzetelnych badań gruntu, aby zaoszczędzić pieniądze. Niestety takie postepowanie jest złudna oszczędnością. Jeśli wybudują dom tradycyjnymi metodami na działce, na której wody gruntowe są bardzo wysokie może okazać się, że przy najbliższych deszczach lub roztopach w naszej piwnicy lub garażu stoi woda. To oczywiści skutkuje też wilgocią w całym domu. Zabezpieczenie gotowego przed zalaniami to bardzo skomplikowane, czasochłonne i kosztowne zadanie. O wiele taniej jest wybudować odrazy dom tak, by wilgoć nie miała do niego dostępu.

Zawalenia budynków

Co i rusz dochodzą nas słuchy, że gdzieś na świecie zawalił się jakiś wieżowiec. Najczęściej zdarza się to w krajach Azjatyckich, w których wiele budynków powstało dzięki łapówkarstwu i znajomościom. Badania geologiczne przez budową były przeprowadzane tylko na papierze, a prace geotechniczne i budowlane zlecane niedoświadczonym firmom. Efektem takiego postępowania są budynki, które stoją stabilnie kilka lat, aż któregoś dnia po prostu zawalają się. Taka katastrofa pochłania z reguły wiele ludzkich żyć. Jak więc widać, nawet najrzetelniej przeprowadzone badania geologiczne nie zagwarantują bezpieczeństwa budynku, jeśli po nich dalszych prac nie wykonają wykwalifikowani geotechnicy i doświadczone ekipy budowlane.

Badania gruntu przed budową domu

Wiele osób budujących nowy dom decyduje się na zlecenie dokładanego badania podłoża gruntowego. Zatrudniają do tego celu geologa, który przedstawi szczegółową dokumentację dotyczącą ułożenia warstw gruntu na ich działce. Czy warto jest zapłacić za taką usługę? Co właściwie dzięki niej otrzymujemy?

Projekt domu

Oczywiście, że warto. Dzięki znajomości budowy geologicznej własnej działki można posadowić na niej bezpieczny dom. Badania geologiczne mogą przynieść nieoczekiwane oszczędności i uchronić nas przed uciążliwymi remontami. Może na przykład okazać się, że na naszej działce występują obfite warstwy wodonośne, położone dość wysoko. To może skutkować zalaniem podpiwniczeń lub garażu, jeśli planujemy je wybudować. Czy takie warstwy wodonośne wykluczają budowę piwnicy? Oczywiście, że nie! Architekt wiedząc z jakimi gruntami ma do czynienia zaplanuje budowę domu w ten sposób, by woda mu nie zagrażała. Potrzebne będzie po prostu wykonanie odpowiednich prac geotechnicznych, które przygotują teren pod budowę. Stawiając dom na niezbadanej ziemi może okazać się, że po pierwszych roztopach niezbędny będzie jego gruntowny remont i przebudowa, gdyż zbyt mocno zaatakowała go wilgoć.

Nowoczesne rozwiązania

W nowoczesnych domach instaluje się wiele nowoczesnych rozwiązań, które uniezależniają właścicieli działek od różnych usługodawców i sprawiają, że dom jest tańszy w eksploatacji. Przykładem takiego rozwiązania może być studnia głębinowa, gruntowa pompa ciepła, czy przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem. Firmy, które będą instalowały nam dane urządzenie również muszą wiedzieć, z jakimi gruntem będą miały do czynienia. Posiadanie gotowej dokumentacji dotyczącej gruntów na działce znacząco przyśpieszy wykonanie usług. Zainstalowanie szamba z drenażem na działce z wysokimi wodami gruntowymi może skutkować jej zalaniem. Aby wszystko działało poprawnie, drenaż musi być po prostu inaczej przygotowany. Z kolei wiercenie studni głębinowej „w ciemno” może skutkować tym, że koszt usługi będzie o wiele droższy, gdyż ciężko będzie trafić w warstwę wodonośną, nie wiedząc pod którą częścią działki tak naprawdę się znajduje.

Specjalistyczne roboty budowlane

Jak powszechnie wiadomo, Polacy uwielbiają narzekać. Często słyszymy, że nie mogą znaleźć fachowca do wykonania jakiegoś zadania, a „kolega kolegi” z którego usług zawsze korzystali, nie chce podjąć się jakiegoś zadania. Szczególnie często takie narzekanie słyszy się w branży budowlanej. Jednak to, że jakaś firma odmawia wykonania danej usługi nie zawsze świadczy o jej lenistwie, lecz często o profesjonalizmie. Osoby spoza branży nie zdają sobie bowiem sprawy, że niektóre prace wymagają specjalistycznej wiedzy i sprzętu. Wykonane nierzetelnie mogły by skutkować katastrofą.

Badania gruntu przede wszystkim

Posadowienie większej inwestycji wymaga od firmy budowlanej nie tylko znajomości technik budowy. Budowę ogromnych hoteli, nadmorskich deptaków i olbrzymich estakad w pierwszej kolejności wymaga wiedzy geologicznej i geotechnicznej. Zanim powstanie projekt inwestycji, rzesze inżynierów i architektów musza dokładnie zbadać grunty,  na których ma być przeprowadzona budowa. Czasami bowiem okazuje się, że dany teren wyjątkowo nie sprzyja „zwykłym” działaniom budowlanym. Aby mogło na nim coś powstać, niezbędne są specjalistyczne roboty budowlane i geotechniczne, by najpierw okiełznać ziemię, a dopiero potem ruszyć z właściwą budową.

Niestandardowe zadania

Od dobrej firmy wykonawczo-projektowej oczekuje się, że poradzi sobie ona z każdym zadaniem, nawet tymi niestandardowymi. Dlatego z usług tego typu firm korzysta się np. wtedy, gdy konieczne jest solidne wzmocnienie fundamentów już istniejącego budynku. Profesjonalne firmy zajmują się też takimi zadaniami jak np. pionowanie wież telekomunikacyjnych czy iniekcje kabli energetycznych. Postawienie nowego budynku jest nie raz o wiele prostsze i wymaga mniejszego doświadczenia, niż uratowanie starej konstrukcji. Specjalistyczne roboty budowalne gwarantują bezpieczeństwo korzystania z danej inwestycji. Dlatego też, gdy „zwykła” firma budowlana odmawia wykonania niestandardowego zadania, świadczy to zdrowym rozsądku jej szefa. Mówiąc „nie” zapobiega on niepotrzebnym kosztom, które poniesie inwestor, a być może nawet ochrania życie i zdrowie ludzi.