Kiedy palowanie gruntu jest najbardziej korzystne?

Zanim zostaną wylane tradycyjne fundamenty budynku, trzeba wykonać badania geotechniczne gruntu. Dzięki nim możliwe jest wykrycie ewentualnych problemów, które wpływają na wybór sposobu wykonania fundamentów. Jednym z takich problemów może być zlokalizowany na terenie, na którym ma powstać budynek podziemny ciek wodny. Wysoki poziom wód gruntowych to spory kłopot, który można rozwiązać, decydując się na palowanie gruntu. Wyjaśniamy, kiedy okazuje się ono dobrym rozwiązaniem. Czytaj dalej Kiedy palowanie gruntu jest najbardziej korzystne?

Pale CFA: charakterystyka

Pale CFA (z angielskiego:  Continuous Flight Auger Piles, po polsku stosuje się też nazwy: pale FSC, pale formowane świdrem ciągłym) opracowano w latach 60. XX wieku. Były one świetną alternatywą dla innych rodzajów pali, zwłaszcza pali wierconych. Technologia ta bazuje na konstrukcji wiertła ślimakowego stosowanego w palach wierconych, rozwiniętego o centralną rurę przystosowaną do podawania mieszanki betonowej. Czytaj dalej Pale CFA: charakterystyka

Czym zajmuje się geologia inżynierska?

Geologia inżynierska to dział geologii, który zajmuje się badaniem środowiska geologicznego i jego zmienności na potrzeby planowania, budowy i eksploatacji obiektów budowlanych. Tak naprawdę to dziedzina, która łączy w sobie elementy geotechniki, hydrogeologii, geochemii i wiele innych zagadnień związanych z geologią. Jako samodzielna nauka ma swoje początki w drugiej dekadzie XX w. Czytaj dalej Czym zajmuje się geologia inżynierska?