Jaki rodzaj mikropali najlepiej sprawdzi się w trudnych warunkach?

plac budowy

Mikropale nazywane są palami małośrednicowymi. Służą do wzmacniania fundamentów i stosuje się je głównie w trudnych warunkach terenowych oraz na gruntach podmokłych. Palowanie pod fundamenty to sposób na osadzenie budynku w lokalizacji, w której zastosowanie tradycyjnych metod jest niemożliwe. Mowa na przykład o torfach i namułach oraz terenach z wysokim poziomem wód gruntowych.

Pale fundamentowe mają za zadanie przenosić obciążenia na podłoże gruntowe, a dzięki małemu przekrojowi średnicy podstawa mikropali przekazuje tylko niewielkie obciążenia. Na rynku dostępne są różne rodzaje mikropali, a ich cechy zależą od sposobu wykonania. Wyróżnia się mikropale wiercone o średnicy maksymalnej wynoszącej 3000 mm oraz mikropale przemieszczeniowe o przekroju nie większym niż 150 mm. Oprócz tego stosowane są także mikropale wwibrowane, wkręcane i wbijane. Ciekawym rozwiązaniem są mikropale wciskane systemu Novotech. Elementem nośnym mogą być rury, stalowe kształtowniki lub wiązki prętów.

Jakie mikropale na jakim gruncie?

Na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych często stosuje się mikropale betonowane w gruncie lub gotowe elementy drewniane. Dostępne są także prefabrykaty stalowe, jednakże stosuje się je głównie do większych budynków. Na podłożach sypkich, ale dobrze zagęszczonych sprawdzają się mikropale wbijane. Na gruntach niespoistych można także montować mikropale wciskane. Wiercone pale fundamentowe lepiej sprawdzą się na bardziej jednorodnych glebach, w których możliwe jest wykonanie otworu.

Niewielka średnica pal fundamentowych umożliwia przenoszenie obciążeń w głębsze i bardziej wytrzymałe warstwy gruntu. Mikropale muszą być umiejscowione w taki sposób, aby dobrze rozkładać ciężar budowli na grunt. Dlatego też zwykle montowane są pod narożnikami domu i połączeniami ścian nośnych.

Czytaj dalej: W jakich sytuacjach należy zlecać badania geotechniczne?


Polityka prywatności